Dieta & Żywienie 

Zamień na zdrowsze!

Wystarczy poświęcić niewiele czasu aby zastanowić się jak można zamienić niektóre produkty, które delikatnie mówiąc nie są korzystne dla naszego organizmu, na ich bardziej zdrowsze wersje. Poniżej znajdziecie kilka przykładów takich zamienników.

Bułka tarta —> Sezam
Sezam świetnie może zastąpić bułkę tartą i to nie tylko do smażenia kotletów. Ma sporo błonnika i białka.

Jogurt owocowy —> Jogurt naturalny
Niestety jogurt kupowany w sklepie ma mało owoców – w 100 gramach od 3-10 gramów. Zdrowszy jest jogurt naturalny z owocami, które wrzucimy samodzielnie. Należy tylko wybrać taki jogurt, który nie posiada w swoim składzie mleka w proszku.

Kostka rosołowa —> Zioła i przyprawy naturalne
Kostka rosołowa jest pełna wzmacniaczy smaku, ziół i naturalnych przypraw jest mało. Można samemu przygotować sobie wywar z ziół i warzyw i zamrozić w małych porcjach. Będzie to znacznie zdrowsze.

Zupy w proszku —> Zupy z mrożonek
Przygotowanie zup z mrożonek zajmuje mało czasu, a są one znacznie bardziej zdrowe niż zupki w proszku.

Wędliny —> Mięso pieczone
Wędliny wytwarzane przemysłowo mają w sobie dużo dodatków niekorzystnych dla naszego organizmu. Znacznie bardziej zdrowo jest upiec mięso (schab, pierś indyczą) samodzielnie i wykorzystywać na kanapki.

Śmietana —> Jogurt
Śmietana jest bardziej tłusta i kaloryczna od jogurtu naturalnego. Jogurt jest świetny nie tylko do sosów, ale także do zabielania zup. Jest chudszy i ma więcej białka.

Słodycze —> Owoce
Słodycze zawierają tzw. puste kalorie. Zawierają duże ilości cukru lub jeszcze gorszego syropu glukozowo-fruktozowego. Znacznie lepszą alternatywą sa owoce, które również zawierają cukier, ale jest on w postaci naturalnej. Dodatkowo mają w swoim składzie witaminy i błonnik, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Biały ryż —> Brązowy ryż
Biały ryż po ugotowaniu jest produktem o największym indeksie glikemicznym (70-85). Ryż brązowy ma znacznie więcej błonnika i składników mineralnych. Jego indeks glikemiczny to 50, tak więc jest znacznie bardziej korzystniejszy dla diabetyków.

Słodkie kulki, kółeczka —> Płatki zbożowe
Słodkie płatki zbożowe, tak powszechnie reklamowane dla dzieci, zawierają w sobie bardzo dużo cukru, olej palmowy, barwniki i aromaty. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zjedzenie zwykłych płatków zbożowych z dodatkiem owoców i naturalnego miodu.

Makaron pszenny —> Makaron pełnoziarnisty
Makaron pszenny po ugotowaniu ma wysoki indeks glikemiczny. Podobnie jak w przypadku ryżu, wersja pełnoziarnista jest znacznie bardziej odpowiednia dla diabetyków i osoób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów.

Serek topiony —> Biały ser
Na śniadanie zdrowszą alternatywą dla serka topionego jest twarożek wymieszany z jogurtem naturalnym i szczypiorkiem.

Powiązane