Dom & Ogród 

Sezon grzewczy. Czym najlepiej palić?

Materiały opałowe uznane za ekologiczne nie wytwarzają szkodliwych substancji zagrażających środowisku. Ilość ciepła wytwarzana przy spalaniu określonej partii materiału, czyli wartość kaloryczna, jest zwykle wyższa niż wartość kaloryczna drewna. Pozwala to na ekologiczne ogrzanie domu, bez obaw o zrujnowanie budżetu.

Materiały ekologiczne:

  • Ekogroszek – wytwarzany z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Występuje w postaci ziaren o średnicy do 2,5 cm. Kupuje się go w workach, dzięki czemu załadunek oraz przechowywanie są proste i czyste. Do spalania potrzebny jest kocioł na ekogroszek. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni. Spalanie, dozowanie paliwa i powietrza odbywa się w zautomatyzowany sposób. Używanie pieca na ekogroszek może być tańsza o 40% niż eksploatacja tradycyjnego pieca.
  • Pellet drzewny – to granulki o średnicy 6-8 mm przetworzone z drewnianych odpadów. Można go kupić w poręcznych workach. Nowoczesnekotły na pellet nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. W przeciwieństwie do kotłów węglowych zapewniają większą czystość i komfort użytkowania.
  • Brykiet drzewny – ma kształt walca lub kostki. Wytwarzany z odpadów drzewnych takich jak wióry i trociny. Wartość energetyczna brykietu może być do 30% większa niż drewna opałowego. Zamiast dużego ognia powstającego przy paleniu drewnem, brykiet podczas spalania w kominku jedynie się żarzy.

Wymiana kotła na nowy, bardziej ekologiczny może okazać się sporą inwestycją. Jednak biorąc pod uwagę korzyści płynące ze stosowania ekologicznych materiałów opałowych, inwestycja ta powinna szybko się zwrócić.

Powiązane