Segregacja śmieci – czy faktycznie ma sens?
Odpady są jednym z najpoważniejszych problemów środowiskowych świecie. 11 milionów ton odpadów to odpady komunalne, czyli śmieci wytworzone w domach. Ich segregacja polega na zbieraniu odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj surowców, z których zostały wyprodukowane.
1 lipca 2018 roku wprowadzony został nowy system segregowania odpadów, wg którego odpady dzielimy na:
- Odpady z metali i tworzyw sztucznych (kolor żółty), takie jak: plastikowe butelki bez nakrętek, nakrętki i kapsle słoików i butelek, plastikowe torby, reklamówki, folie, kartony po mleku i sokach (tetrapaki), folię aluminiową, drobny złom, plastikowe opakowania po środkach czystości
- Odpady z papieru lub tektury (kolor niebieski), takie jak: tekturowe i papierowe opakowania, gazety, zeszyty, książki, papier szkolny i biurowy zadrukowane kartki, torby i worki papierowe.
- Opakowania szklane (kolor zielony), takie jak: butelki po napojach, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej
- Bio odpady ulegające biodegradacji (kolor brązowy), takie jak: odpady warzywne i owocowe, resztki jedzenia, rośliny, zużyte ręczniki kuchenne
- Pozostałości po segregowaniu, czyli to, co nie nadaje się do recyklingu oraz to, czego nie wrzucamy do innych pojemników, np.: zużyte artykuły higieniczne, ceramika, papiery powleczone folia, jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, drobne tekstylia.
- Zielone odpady, ulegające biodegradacji pochodzące z ogrodu np.: trawa, liście, gałęzie.
- Popiół z domowego pieca, kominka czy grilla.
Jakie korzyści niesie segregacja odpadów?
- Ogranicza ilość odpadów zanieczyszczających środowisko
- Zwiększa świadomość ekologiczną
- Pozwala wyrobić sobie nawyki porządku, oszczędności i gospodarności
- Powoduje niższe zużycie surowców naturalnych
- Pomaga uporządkować gospodarkę odpadami
- Zmniejszenie koszty eksploatacji składowisk
Segregacja odpadów pozwala lepiej wykorzystać śmieci. Nie lądują one na składowisku, tylko zostają odpowiednio posortowane i w zależności od frakcji trafiają specjalistycznych firm zajmujących się ich przetwarzaniem.
Co można robić ze śmieci?
- Z butelek PET wytwarzane są polary, namioty, nowe opakowania oraz ubrania narciarskie.
- Odpady organiczne takie jak obierki i resztki jedzenia trafiają do kompostownika, gdzie przetwarzane są na nawóz.
- Czyściwo, opakowania z tworzyw sztucznych, papieru, drewna, tekstyliów, odzież i tekstylia, odpady zawierające gumę, tworzywa sztuczne z wyłączeniem PCV, styropian po rozdrobnieniu kierowane są do magazynu paliwa alternatywnego. Paliwa alternatywne znajdują zastosowanie przede wszystkim w energochłonnych branżach przemysłu. W piecach przemysłowych zastępują węgiel kamienny.
- Opony są rozdrabniane i mieszane z odpadami palnymi. Polepszają wartość alternatywnego paliwa.
Odpowiedź na pytanie czy segregacja śmieci faktycznie ma sens nasuwa się sama. Niesie to ze sobą z pewnością wiele korzyści, a przecież nic nas nie kosztuje.