Rolki – efektywna aktywność dla każdego
Jazda na rolkach to aktywność dla każdego. Co więcej, to jedna z najbardziej efektywnych metod na szybką utratę wagi. W trakcie jazdy pracują nie tylko wszystkie mięśnie nóg, ale także mięśnie rąk, pleców i brzucha. Regularny trening sprzyja eliminacji cellulitu, wzmacnia mięśnie pośladków oraz brzucha. Jazda na rolkach wymaga kontroli równowagi, dlatego sprzyja poprawie sylwetki. Podczas godzinnego treningu organizm jest w stanie spalić 500 – 700 kcal.
Jakie rolki wybrać?
Niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania na rynku znajdziemy modele rolek dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Ważne parametry rolek i ich znaczenie:
- Średnica kółek
- Kółka małe (47 mm – 70 mm) – nadają się do agresywnej jazdy. Są zwrotne, pozwalają na wykonywanie manewrów, zapewniają większy komfort podczas jazdy dzięki pochłanianiu drgań.
- Kółka średnie (70 mm – 84 mm) – idealne dla osób początkujących, jeżdżących rekreacyjnie. Gwarantują optymalną zwrotność oraz przyczepność.
- Kółka duże (84 mm – 110 mm) – przeznaczone do szybkiej jazdy, są mniej stabilne niż małe kółka. Pozwalają rozwinąć prędkości do 30 km/h. Są jednak mniej zwrotne, nie zapewniają dobrej amortyzacji i trudno na nich hamować.
2. Twardość kółek
- Miękkie kółka (74A – 82A) – stawiają większy opór podłożu, przez co jazda jest wolniejsza. Zapewniają komfort jazdy dzięki pochłanianiu drgań.
- Twarde kółka (84A – 101A) – dzięki mniejszej przyczepności pozwalają na rozwijanie większych prędkości. Są wytrzymałe, jednak nie amortyzują drgań.
Osoby początkujące powinny zdecydować się na rolki z kółkami w przedziale 70 mm – 84 mm o twardości 78-84 A.
3. Materiał wykonania
Kółka najczęściej wykonane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych przypominających kauczuk – poliuretanu (PUR lub PU).
4. Rodzaje łożysk
Łożyska mają wpływ na szybkość i płynność obrotów kół w rolkach. Najczęściej spotykane łożyska oznaczone są za pomocą liter ABEC oraz cyfry nieparzystej: 3, 5, 7 lub 9. Wraz ze wzrostem numeru obniża się opór stawiany przez rolki oraz zwiększa się szybkość obrotu kół.
Poradnik dla początkujących, czyli od czego zacząć jazdę na rolkach?
- Tak jak w każdym innym sporcie, tak i w jeździe na rolkach najważniejsza jest rozgrzewka. Odpowiednie przygotowanie mięśni pozwoli uniknąć kontuzji w trakcie jazdy.
- Nie doprowadź do przetrenowania organizmu! Pierwsza jazda nie powinna być dłuższa niż 45 minut.
- Naucz się upadać. Niestety podczas pierwszych prób może to być nieuniknione. Upadek najlepiej ćwiczyć przez przeniesienie środka ciężkości niżej, ugięcie kolan, pochylenie się w przód i zamortyzowanie upadku rękami.
- Oczywiście jeśli już kiedyś jeździłeś/jeździłaś na rolkach lub nie straszny ci upadek możesz pominąć wcześniejszy punkt. Pamiętaj jednak o specjalnych ochraniaczach na łokcie i kolana, które mimo wszystko mogą okazać się pomocne.
- Pozycja wyjściowa do jazdy na rolkach charakteryzuje się lekko ugiętymi nogami i tułowiem pochylonym do przodu. Utrzymanie podczas jazdy takiej pozycji pozwala na uniknięcie niebezpiecznego upadku do tyłu.
- Osoby, które jeździły wcześniej na łyżwach, mają ułatwione zadanie. Jazda na rolkach odbywa się w podobny sposób: startujemy odpychając się rolkami na boki.
- Sprawdź, gdzie umieszczony jest hamulec i nie bój się go używać. Hamulec w postaci gumowego klocka najczęściej znajduje się z tyłu prawej rolki. Jeśli chcemy zahamować wystarczy przechylić rolkę do tyłu i oprzeć się na niej ciężarem ciała.
Gdzie wybrać się na rolki?
Wiemy już, jaki rodzaj rolek wybrać i w jaki sposób przygotować się do pierwszej jazdy. Jaki teren sprawdzi się najlepiej do zarówno rekreacyjnej, agresywnej i szybkiej jazdy na rolkach? Wydaje się oczywiste, że najlepiej udać się w miejsce o równej, asfaltowej nawierzchni, gdzie zabroniony jest ruch samochodowy. Takie warunki sprzyjają komfortowej jeździe i są najbezpieczniejsze.
W okolicy Bielska-Białej szczególnie godna uwagi jest Rolkostrada przy lotnisku w Aleksandrowicach. Specjalny, 800-metrowy tor przeznaczony jest tylko dla osób jeżdżących na rolkach. Dla spragnionych niezapomnianych zachodów słońca nad jeziorem idealnym miejscem może okazać się betonowa Korona Zapory w Goczałkowicach-Zdroju. Tutaj trasa w jedną stronę wynosi prawie 3 km. To nie jedyne miejsca w które warto się wybrać. Ze względu na coraz większą popularność jazdy na rolkach w Polsce powstaje coraz więcej profesjonalnych rolkowisk.
Źródła: https://www.rolki.net.pl/poradnik/od-czego-zaczac-jazde-na-rolkach/