Niedobór magnezu w organizmie
Niedobór magnezu jest jednym z najczęściej spotykanych problemów wśród Polaków. Nasz organizm na szczęście potrafi się o niego upomnieć, wysyłając nam różne oznaki. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla mężczyzny to ok. 400 mg. Kobiety są potrzebują mniejszych ilości magnezu – 320 mg.
Na niedobory organizmu najczęściej cierpią osoby żyjące w ciągłym stresie. Nie sprzyja mu również spożywanie kofeiny, która wypłukuje go z organizmu. Do niedoborów może prowadzić również nieodpowiednia dieta, na przykład taka zawierająca zbyt duże ilości błonnika. Przyswajalność magnezu obniżają również leki moczopędne oraz tabletki antykoncepcyjne.
Objawy niedoboru magnezu
1) Towarzyszy ci chroniczne uczucie zmęczenia i rozdrażnienia.
W towarzystwie witaminy B6 magnez redukuje stany napięcia i nerwowości, łagodzi stres i zmniejsza uczucie zmęczenia.
2) Krwawią ci dziąsła
Spożywanie przetworzonych produktów nie dostarcza naszemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. By wystrzec się problemu z krwawieniem dziąseł warto spożywać posiłki bogate nie tylko w magnez, ale również witaminę D i kwasy omega-3.
3) Łapią cię skurcze
To powszechny objaw niedoboru. Nie chodzi jednak tylko o skurcze mięśni nóg. Może to dotyczyć również bolesnych skurczy macicy podczas miesiączki.
4) Masz alergię
Zbyt małe spożywanie produktów zawierających magnez może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.
5) Obserwujesz wzrost ciśnienia
Odpowiednia ilość magnezu pomaga panować nad odpowiednim krążeniem, chroni serce przed niedotlenieniem i miażdżycą. Jego niedobór może prowadzić do kołatania serca czy arytmii.
6) Wypadają ci włosy
Jeśli żyjesz w stresie i nie dbasz o odpowiednią ilość produktów zawierających magnez w diecie, problem z wypadaniem włosów może być powodowany właśnie tym faktem.
7) Drga ci powieka
Objaw ten powodowany jest m.in. przez wypłukiwanie magnezu z organizmu podczas picia kawy.
8) Na zębach pojawiły się plamki
Mlecznobiałe, żółtawe lub brunatne przebarwienia na zębach są powodowane niedoborem magnezu, wapnia, witamin A, D i K oraz fluoru. Problem ten nazywany jest hipoplazją szkliwa.
9) Masz bóle głowy i problemy z pamięcią
Niska zawartość magnezu w organizmie może powodować napady migrenowe oraz bóle głowy. Magnez poprawie kondycję i komunikowanie się komórek nerwowych. Przykładowe źródła magnezu to (w 100 g):
- kasza gryczana – 221 mg
- szczaw – 206 mg
- pestki dyni – 178 mg
- szpinak – 158 mg
- soja – 155 mg
- koperek surowy – 110 mg
- natka pietruszki – 100 mg
- rukola – 94 mg
- jarmuż – 94 mg
- czekolada gorzka (70-85% kakao) – 91 mg
Objawy niedoboru magnezu są różnorodne. Często w celu ich zminimalizowania wystarczającym środkiem może być wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety lub suplementacja. W tym celu warto omówić z dietetykiem po jakie produkty sięgać, a których się wystrzegać i jakie suplementy stosować.