Mała a cieszy – architektura
Ogród to nie tylko idealnie przystrzyżony trawnik, pięknie pachnące kwiaty i dające cień drzewa. Uroki ogrodu w skuteczny sposób można podkreślić przez dodanie elementów małej architektury. Ławka czy huśtawka przy okazji spełnią także funkcję użytkową. Fontanna z kupidynem sprawi, że ogród stanie się klimatyczny niczym wyjęty z baśni.
Wybierając detale, które chcemy umieścić w ogrodzie warto zachować pewną spójność. Dobór elementów małej architektury nie powinien być przypadkowy, dlatego z prośbą o pomoc można zwrócić się do architekta znającego najnowsze trendy.
Zgodnie z prawem budowlanym obiekty małej architektury możemy umieszczać w ogrodzie bez zezwolenia. Są one podzielone na trzy kategorie: obiekty architektury ogrodowej, obiekty kultu religijnego oraz obiekty użytkowe służące codziennej rekreacji. Do wymienionych kategorii należą m.in. wodotryski, kapliczki, figury, posągi, huśtawki, piaskownice, śmietniki czy studnie.
Elementy takie jak sauna czy oczko wodne nadają ogrodowi niepowtarzalnego charakteru oraz podnoszą jego funkcjonalność.
Jednym z popularniejszych elementów małej architektury są altany. Idealnie wkomponowane w ogród mogą stanowić idealne miejsce na przyjęcia w gronie znajomych, nawet w zimniejsze dni. Altanę należy wyposażyć odpowiednim zestawem mebli. Najlepiej sięgać po te wykonane z technorattanu. Pergola, trejaż lub kratownica pozwolą na posadzenie pnących roślin. Mogą stanowić barierę przed hałasem oraz zasłonę przed okiem sąsiadów.
Ławka ustawiona pod drzewem może przynieść ukojenie w słoneczne dni, a gustowne donice będą podkreślać wygląd posadzonych w nich roślin.