Aktywność 

Hula-hoop – zabawa nie tylko dla dzieci

Hula-hoop to nazwa ćwiczenia gimnastycznego oraz zabawy zręcznościowej, która polega na utrzymaniu w nieustannym ruchu lekkiego pierścienia wykonanego z tworzyw sztucznych. Chyba każdy z nas kojarzy hula-hoop z czasów dzieciństwa. Mała, kolorowa obręcz, która równie często co kręciła się wokół talii, spadała z impetem na ziemię przy każdej chwili dekoncentracji. Hula-hoop z biegiem lat znacznie ewoluowało i poza znaną wersją dla dzieci oraz tą wykorzystywaną w różnego rodzaju cyrkowych pokazach, na rynku dostępna jest duża ilość modeli obręczy w kategoriach fitness.

Jak ćwiczyć?

Stań w rozkroku, lekko ugnij nogi w kolanach i napnij brzuch. Chwyć rękami hula-hoop w taki sposób, by znalazło się na wysokości pasa. Oprzyj hula-hoop o bok i ruchem rąk wpraw go w ruch. Poruszaj biodrami, by utrzymać obręćz na wysokości pasa. Choć trening powinien trwać co najmniej 30 minut, by organizm mógł rozpocząć spalanie tkanki tłuszczowej, w początkowej fazie warto wykonywać krótsze sesje treningowe. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na koło z masującymi wypustkami, na początku możemy odczuwać dyskomfort. Wypustki masujące wywierają nacisk na poszczególne części ciała zwiększając tym samym efektywność ćwiczenia.

Dlaczego ćwiczyć z hula-hoop?

Kręcenie plastikową obręczą skutecznie modeluje sylwetkę! Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, ujędrniają go oraz sprawiają, że staje się bardziej płaski, a talia mocniej zarysowania. Efekty mogą być widoczne już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń, należy jednak zwrócić uwagę na ważne aspekty takie jak wymiar i ciężar koła oraz czas trwania ćwiczeń. Hula-hoop w pozytywny sposób wpływa także na postawę, ponieważ kręcenie kołem wymaga wyprostowania sylwetki. Wzmacniany przy tym jest także nasz kręgosłup.

Hula-hoop to świetny wybór dla osób lubiących ćwiczenia w domowym zaciszu, przed telewizorem lub w rytm skocznej muzyki. Po opanowaniu kręcenia obręczą w okolicy brzucha, warto spróbować ćwiczeń na inne partie, takie jak uda czy ręce. Wszystko jednak zależy od posiadanego modelu obręczy. Warto pamiętać o tym, że hula-hoop ważące więcej niż 1,5kg i posiadające dużą ilość wypustek nie powinno być stosowane na gołe ciało, ponieważ może prowadzić to do powstawania siniaków i obrzęków.

Powiązane