Dieta & Żywienie TOP news Zdrowie 

Przyprawy, których nie może zabraknąć w Twojej kuchni

Jesień i zima to szczególny czas, w którym chcemy, by nasze otoczenie było ciepłe i przytulne. Wyciągamy ze schowków ciepłe koce i poduchy, rozpalamy w kominku, chętnie sięgamy po gorące herbaty, czekolady czy grzane wino. Warto urozmaicić ich smak różnymi przyprawami, które dodatkowo mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Przyprawy w zimowej kuchni

  • Anyż – jego słodki, korzenny smak jest urozmaiceniem nie tylko ciast, deserów czy potraw mięsnych, ale również wpływa na nasze zdrowie. Przez pobudzanie wydzielania soków trawiennych anyż wzmaga nasz apetyt i wpływa na procesy trawienne zachodzące w organizmie. Ponadto stosowany w trakcie przeziębienia łagodzi kaszel.
  • Imbir – nie każdy lubi jego ostry smak, jednak jego właściwości mówią same za siebie. Stosowany NIE tylko w kuchni azjatyckiej imbir posiada właściwości rozgrzewające, dlatego podczas przeziębienia warto dodać świeży imbir do herbaty lub przygotować z niego specjalny napar. Wystarczy pokrojony imbir zalać wrzątkiem i dodać do niego miód i cytrynę. Imbir polecany jest także osobom mającym problemy trawienne oraz stosującym diety, ponieważ wpływa na trawienie pokarmów oraz przemianę materii.

  • Cynamon – znajdziemy go chyba w każdej kuchni, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielu potraw smak może wzbogacić. W kuchniach świata wykorzystywany jest zarówno do deserów, jak i dań wytrawnych. Dodany do kawy lub herbaty poprawia krążenie oraz dodaje energii. Posiada właściwości rozgrzewające i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa także na pracę naszego układu pokarmowego przez łagodzenie niestrawności. Dzięki zawartości błonnika cynamon przyspiesza przemianę materii. Ponadto jest źródłem żelaza, wapnia oraz magnezu.
  • Goździki – kojarzymy je z grzanym winem, jednak wspaniale sprawdzają się również w deserach. Ich smak idealnie współgra z kardamonem, cynamonem i imbirem. W goździkach występuje chroniący przed powstawaniem nowotworów eugenol. Są również środkiem przeciwbólowym i antyseptycznym.
  • Kardamon – w walce z dolegliwościami układu pokarmowego stosowali go już starożytni Chińczycy. Polecany jest osobom cierpiącym na zaparcia, pozbawionych apetytu, borykających się z ciężkimi biegunkami oraz nieżytem żołądka. Pomocny okazuje się także w przypadku przeziębienia oraz schorzeń dróg oddechowych. Zawiera witaminę C, tiaminę, witaminę B6, wapń, żelazo oraz fosfor. W kuchni możemy stosować zarówno całe ziarna kardamonu, kardamon mielony oraz olejek kardamonowy.

Powiązane